Revolúcia

Autor: Radoslav Herda | 25.6.2012 o 21:48 | Karma článku: 7,44 | Prečítané:  720x

Kamarát mi dnes povedal:robíme revolúciu. Tak som sa nad tým zamyslel a zadefinoval som jej princípy. Keď je človek pripravený, nie je to až také ťažké.

Je to oveľa jednoduchšie ako sa v prvej chvíli zdá. Základnou premisou "revolúcie" je, že spoločnosť vytvárajú a držia pohromade spoločné hodnoty a naopak rozbíjajú osobné záujmy. Ako by to vyzeralo, keby sme túto pravdu pretavili do nového systému fungovania spoločnosti? Veľmi jednoducho.

 

V súčasnosti vďaka omnibusovým prieskumom vieme zadefinovať, akí by mali byť ľudia v omnibusovej skupine 1000 ľudí charakterizujúcich celú populáciu Slovenska. Preto nie je problém nájsť a vybrať týchto ľudí. Teoreticky nie je problém ani ich dať do jednej miestnosti. Bude samozrejme trošku väčšia.

 

Mám skúsenosť zo sedení vo veľkých skupinách, ktoré sa dokázali dohodnúť na spoločnom postupe, preto verím, že aj skupina 1000 ľudí dokáže vytvoriť spoločnú dohodu. V tejto spoločnej dohode budú zakotvené najmä hodnoty, ktoré majú spoločnosť nasledujúci rok definovať.

 

Táto dohoda vytvára zároveň požiadavku spoločnosti na jej vlastné smerovanie a stáva sa zároveň na obdobie 1 roka zákonom. Zákonom pre politikov, ktorí budú mať novú funkciu. Budú zodpovední za efektívne napĺňanie dohody v praxi, teda na konkrétnych formách, ako dosiahnúť naplnenie konkrétnych hodnôt v v spoločnosti. Vo voľbách sa bude hlasovať za toho, kto nás presvedčí, že vie formálne najlepšie uplatniť dané hodnoty v spoločnosti. Počas tohto obdobia sa bude spovedať z toho, ako sa mu túto zodpovednosť darí, či nedarí napĺňať.

 

Spoločnosť aj naďalej zostane členená do určitých oblastí, ale môžu mať aj nový charakter, nové pomenovanie - starostlivosť o telo, starnutie, deti a vzdelávanie, solidarita, spolupráca, starostlivosť o druhého, spojenie so zemou, zodpovedné vládnutie, spoločný rozvoj, atď. Je to otázka ako nanovo definovať spoločnosť. Momentálna štruktúra je štruktúra, ktorú sme zdedili z minulých storočí a nie je dôvod ju nasledovať, lebo je zastaralá. Treba mať jednoducho povedané súčasnejšiu štruktúru. Spoločenská dohoda je ako stvorená pre takýto model nového definovania kategórii súčasnej spoločnosti.

 

Tento model ďalej vytvára dôležitú pôdu pre zachovanie kontinuity a pre spoločenskú reflexiu chýb, ktoré sa urobili. Rok preverí hodnoty aj formy, akými sú v spoločnosti presadzované a nastaví zrkadlo pre ďalšie obdobie. Skvelí politici zostanú vo funkciách, lebo sa preukážu ako schopní nasledovať spoločenskú dohodu. Začne premýšľanie o spoločenskej súvzťažnosti. Na pôde Spoločnej dohody bude vrieť spoločnosť. V priamom prenose budeme môcť sledovať nášho zástupcu, ako sa mu darí vyjadriť našu "omnibusovú" časť spoločnosti. V správach budeme môcť čítať ako ďaleko sa skupina dostala, ktoré otázky si položila a akým spôsobom sa na ne snaží momentálne nájsť odpoveď.

 

V spoločnosti zavládne hľadanie a snaha dohodnúť sa na spoločných hodnotách, počúvanie tých druhých, porozumenie ich životu, jeho priorít.

Dôležité bude zahŕňanie toho druhého do svojho života, čím sa prirodzene oslabí egoizmus resp. osobné záujmy. Nehovorím tu ani o komunizme ani o kapitalizme. To sú teórie minulých storočí. Táto nestavia ani na boji medzi spoločenskými triedami ani na zisku, ktorý je motívom rozvoja spoločnosti. Ani boj, ani závisť by nemali byť motívom rozvoja novej spoločnosti.

 

Verím, že práve spoločným prienikom hodnôt ľudí z úplného spektra spoločnosti môžeme prísť k spoločenskému konsensu. Že sa naučíme počúvať druhých a najmä seba samých. To je moja revolúcia.

 

Prosím zdieľajte ju.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?