Dlh voči "cudziemu" človeku.

Autor: Radoslav Herda | 7.6.2012 o 23:59 | (upravené 8.6.2012 o 22:30) Karma článku: 8,00 | Prečítané:  1663x

Keď som dnes rozprával o občianskej aktivite na oslobodenie čínskeho kresťanského právnika Kao Č-'šenga použil som tieto slová: "Cítim voči nemu dlh." Vôbec by som si to nevšimol, keby to tú druhú osobu nezaujalo. Našťastie som nemusel nič z toho, čo som v tej chvíli cítil, vysvetľovať. Prinútilo ma to však na chvíľu sa zamyslieť.

 

Je možné mať dlh voči niekomu, koho sme nikdy nestretli? Od prvej chvíle ako som prečítal knihu tohto právnika "Za Čínu spravědlivější" som u seba vnímal naliehavosť pomôcť tomuto vzácnemu človeku. Kao je človek s čistým srdcom. Narodil sa matke, ktorá ho naučila ako mať hlboko rád ľudí a on to zdokonalil do podoby, aká je u ľudí dneška zriedkavá. Jeho čisté srdce sa nedokázalo zavrieť pri žiadnej nespravodlivosti. A tak, keď sa konkrétne stretol s najväčším prenasledovaním ľudí na svete, s prenasledovaním praktizujúcich Falun Gongu, nemohol sa iba nečinne prizerať. Rozhodol sa obhajovať ich v nevyhrateľných súdnych sporoch. Ten, kto nepozná realitu dnešných dní v Číne, si možno povie, ľudsko-právnych právnikov sú po svete tisíce, tak prečo sa tu vyťahuje práve tento jeden z nich?

 

Kao je jeden z mála právnikov v súčasnej Číne, ktorý napriek mnohým odporúčaniam, aby si zastupovaním praktizujúcich nepokazil život, rozhodol stáť za týmito nespravodlivo prenasledovanými ľuďmi. Viacnásobne bol upozorňovaný na to, že takýmto obhajovaním príde o svoju licenciu, peniaze, rodinu, slobodu a nakoniec možno aj o život. Napriek tomu, nemohol konať ináč. A následky nenechali na seba dlho čakať. Najskôr stratil prácu, potom sa ho pokúšali zabiť, aby ho nakoniec odtrhli od rodiny, uväznili a bez súdu zavreli do väzenia. Od tej doby už prešlo 5 rokov, Kao sedí stále vo väzení a po celom svete prebiehajú aktivity, ktorých cieľom je jeho oslobodenie.

 

Kao sa zastal takých ľudí, ako som aj ja. Praktizujem Falun Gong a práve preto vnímam tento hlboký dlh voči nemu. Zastal sa ľudí, ktorých nelegálne zavreli a kruto mučili. Nakoniec skončil rovnako ako oni. Teraz nemôže urobiť nič pre praktizujúcich, ale my teraz môžeme urobiť niečo pre neho. Spolu s ostatnými sme vytvorili otvorený list, www.listprecinu.sk, aby sme mohli zozbierat vaše hlasy. Hlasy ľudí, ktorým nie sú takéto osudy ľahostajné. Najvyšší predstavitelia cirkvi na Slovensku povedali hlasné nie a napísali slová podpory tomuto vzácnemu človeku. Ďakujem im, a oslovujem vás, čitateľov v nádeji, že urobíte niečo podobné. Vzácnych ľudí nie je veľa, ináč by neboli vzácni. Ale keď žijú, stojí za to sa o nich postarať, keď sú v núdzi.

 

Radoslav Herda

občiansky aktivista

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?